answersLogoWhite

0

It depends on from what animal the meat came from and the cut of the meat.

User Avatar

Wiki User

17y ago

What else can I help you with?

Related Questions

If a 5- pound package of meat cost 9.25 what is the cost per pound?

-4.25


How much did a pound of ground meat cost in 1920?

$00.69


What is the cost of a 2.6 pounds of meat priced at 1.86 per pound?

Approximately $4.84.


What was the price of meat in 1969?

A chuck roast in 1969 had a cost of 58 cents per pound. Ground beef or hamburger cost about 39 to 49 cents per pound.


How many ounces of meat equal a pound?

There are 16 ounces in a pound of meat.


What is the meaning of pound in cooking?

A 'pound' is a unit of weight. For example, a pound of tomatoes. Or, it is also a technique of tenderizing meat with a utensil specially made to 'pound' the meat.


How do you calculate price per pound?

divide the price by the weight in pounds. > eg: 4.5 pounds of meat costs £12.75, the cost per pound weight = 12.75 / 4.5 = £2.83 per pound weight


How many calories in 1 lb of lean hamburger?

5% fat meat is 621 calories per pound 10% fat meat is 798 calories per pound 15% fat meat is 975 calories per pound 20% fat meat is 1152 calories per pound 25% fat meat is 1329 calories per pound 30% fat meat is 1506 calories per pound


How many ounces are in a pound of deli meat?

There are 16 ounces in a pound of deli meat.


What is the cost per pound if you spend 2.25 on 0.45 pound of meat?

Alright, so we know that 0.45 pounds of meat equals $2.25, right?Lets say that x equals the cost of one pound of meat.So (0.45) X (x) = $2.25*, but we need to find the value of just x itself.Therefore we'd divide each side by 0.45, which would give us:x = ($2.25) / (0.45) = $5.00 per pound.


How much did meat cost it 1930?

In the 1930's, Bacon was around 38¢ per pound...


How much meat will a 3 pound lobster yield?

A 3 pound lobster will yield 3 pounds of meat.