answersLogoWhite

0

Subjects>Food & Drink>Food

How much did a meal cost in 1912?

User Avatar

Anonymous

∙ 13y ago
Updated: 10/7/2023

A meal in a restaurant in 1912 might have cost between 25 cents and 50 cents for the entire meal. Most families did not eat in restaurants at that time unless they were traveling.

User Avatar

Jordi Grant ∙

Lvl 10
∙ 3y ago
Copy

What else can I help you with?

Related Questions

How much do a dozen of eggs cost in 1912?

A dozen eggs in 1912 cost only $0.40 for one dozen


How much does a kids meal cost at culvers?

The kid's meal costs about $5.00.


How much did a meal cost in 1960?

$7.50


How much does a meal at Jiro Sushi cost?

A meal at Jiro Sushi can cost around 300 to 500 per person.


When was Roman Meal created?

Roman Meal was created in 1912.


How much did a restaurant meal cost in 1912?

In 1910, eggs averaged .27 cents a dozen, butter was about .30 cents a pound, and cereal was around .09 cents a box. A five pound sack of flour would be about 18 cents and milk would be 16 cents for a half gallon.


How much did lifesavers cost in 1912?

5 cents


How much does a McDonald's meal cost in Peru?

3$


How Much cost for a good meal?

USD 10


How much did a loaf of bread cost in 1912?

5 cents


What is the average cost for a McDonald's meal in 2008?

too much


How much does food cost in Dublin Ireland?

About $7 for a meal.

Trending Questions
Why didn't mafatu eat coconuts? Do hot dogs make your butt bigger? What is malt favouring? Why do i like spaghetti so much? How can sheets of paper keep ice cream cold and keep chips hot? Can bacon grease be frozen? Are bananas mushy or squishy? Do millepedes lay eggs If so is it the male or the female who lays the eggs How many eggs do they lay at once? what is better to eat unsalted peanuts or peanut butter chocolate candy bar why? Where can you find a Microwaveable insert for the Welbilt Bread Warmer Model BW10? How much macaroni salad do you need to feed 300 people? Are flageolets same as mayocoba beans? Is breaking a pretzel is a physical change? Average cost per pound of beets? Did Samuel de Champlain beat the Iroquois in 1609? Is Kirsten storms married to Jason cook? How many teaspoon is 2.5 mls? Where do love vines live? Benefits of Fenugreek? How do you kill land crabs?

Resources

Leaderboard All Tags Unanswered

Top Categories

Algebra Chemistry Biology World History English Language Arts Psychology Computer Science Economics

Product

Community Guidelines Honor Code Flashcard Maker Study Guides Math Solver FAQ

Company

About Us Contact Us Terms of Use Privacy Policy Disclaimer Cookie Policy IP Issues
Answers Logo
Copyright ©2025 Infospace Holdings LLC, A System1 Company. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Answers.