Go to the supermarket. Go to the back of the store. Look for the large plastic containers of milk. Pour contents on floor. That big puddle on the ground is 1 gallon. Leave store immediately.
1.35 per gallon. Divide $21.60 by 16 gallons to get the price per gallon.
1 gallon equals 1 gallon of gasoline.
A gallon of gasoline cost about $1 in the USA in 1980
1 Gallon of gasoline weighs 6.152 lbs.
(750 mi) x ( 1 gal / 12 mi) x (4.12 $/gal) = $257.50
$29.80
One US gallon equates to about 3.785 liters.
E85 is a mixture of 85% ethanol alcohol and 15% gasoline. 1 gallon of gasoline equals 5.8 to 6.5 lbs 1 gallon of ethanol equals 6.59 lbs. The weight of ethanol is approximentally: 7.46 lbs to 7.565 depending on the composition of the gasoline used in the E85.
To achieve a 32:1 ratio with 1 gallon of gasoline, you would need to mix 4 fluid ounces of 2-stroke oil with the gasoline. This results in a ratio of 32 parts gasoline to 1 part oil.
this will spend much mony.
$1.36
The cost to produce one gallon of gasoline can vary widely depending on several factors, including crude oil prices, refining costs, distribution expenses, and taxes. As of late 2023, the production cost typically ranges from $1 to $3 per gallon, but this doesn't include retail markups and other market factors. Ultimately, the price consumers see at the pump is influenced by supply and demand dynamics, geopolitical events, and seasonal changes in consumption.