$50
volleys are at a reasonable price and at some stores cheat, rabens cost a bit more.
$50
1929 ice cream cone price
$100/month
gas cost .021 per gallon
In 1929 the price had fallen to around $290 which is equal to around $3,300 today.
Hey Dillion Hey hey Hey Hey uhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
Did you mean 1929? The price of a new Ford was around $600
The previous answer was laughable at best and was 100% wrong. The 1929 Model T Ford cost around $290 which is equal to around $3,300 today.
The US average in 1929 was 21 cents per gallon. That would be about $2.88 per gallon in today's dollars (2014).
No U.S. dollars are dated 1929, look at the coin again and post new question.
In 1929, a first class stamp cost 2 cents and a 10 pound bag of sugar cost 59 cents. A pound of butter was 43 cents, a pound of cheese was 29 cents, and a roll of toilet paper was 5 cents.