answersLogoWhite

0

Subjects>Food & Drink>Grocery Stores

How much did a six-pack of beer cost in 1970?

User Avatar

Anonymous

∙ 12y ago
Updated: 10/6/2023

In 1970 a six pack of beer cost less than a dollar. 79-99 cents depending on the brand ( Piels and Pabst were cheaper than Budweiser) In 1970-1973 A 12 ounce glass of Schaefer beer on tap cost 20 cents at my local bar in Hicksville, New York. In the late 60's it was 15 cents.

User Avatar

Wiki User

∙ 12y ago
Copy

What else can I help you with?

Related Questions

How much did a keg of beer cost in 1970?

Around $30.00-$50.00 depending on the maker.


How much was a 12 pack of beer in 1970?

$2.50


How much is a case of beer?

A case of beer can cost as little as 8 dollars in a store. Typically, a case of beer will cost about 15 dollars.


How much did a 1970 mini cost?

The Mini in 1970, cost around £600.


How much does a liter of beer cost?

In Canada a litre of good beer is approximately $9.50.


What is the procedure of beer shop license?

how much is the total cost of beer licence in mumbai


How much did a case of beer cost in 1969?

$5.00


How much does TN beer license cost?

1000


How much does a keg of beer cost in PA?

A keg of beer costs around $350 in Pennsylvania.


How much does a beer cost in your town?

no one buys it we steal it


How much does hobgoblin beer cost in lidl?

£1-59


How much does a root beer float cost at A and W?

about $1.50

Trending Questions
Is stores a noun? Where can one find a CVS coupon? How many stores does langley willowbrook mall have? What is the price per pound for tomato? What time does whataburger open after Christmas? I'm having a party of 30 people - how much food do I buy? Can you buy Ariel he laundry detergent in the us? Where can someone find an Indian store online? What is the toll-free number for Target Stores? How much are playland passes at 7-eleven or safeway? Who is wal-mart secondary target market? Who is Paul ritchie in tesco? What are Ross stores open on Thanksgiving? Do Macy's sell uggs? What is A shop selling a wide variety of goods is called? What would be an average monthly food bill for a single person in California? How much stronger is Georgia beer than Florida beer? Can you buy borax in Perth? What foods are forbidden for a pregnant baptist? Where does the Macy's Santa Claus lives?

Resources

Leaderboard All Tags Unanswered

Top Categories

Algebra Chemistry Biology World History English Language Arts Psychology Computer Science Economics

Product

Community Guidelines Honor Code Flashcard Maker Study Guides Math Solver FAQ

Company

About Us Contact Us Terms of Service Privacy Policy Disclaimer Cookie Policy IP Issues
Answers Logo
Copyright ©2025 Infospace Holdings LLC, A System1 Company. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Answers.