It depends if you use a newer LED, or older incandescent bulb style.
The old bulb style (still popular, and usually cheaper to buy) use about 7 watts.
If you use that for 8 hours, you would use 56 watt-hours. For a year that would be about 20.5 kWh (kilowatt-hour).
An LED style light may be 1/4 watt, which works out to be .73 kWh. per year.
How much that cost depends on where you live, and what rate you pay. 10 cents an kWh is a reasonable approximation for the United States. At that rate, the Bulb light would cost about $2 a year, and the LED would cost 7 cents.
If you leave the light on all the time (in a dark bathroom) triple these numbers. The bulb style would be $6 and the LED about 20 cents. You can see that although the LED light is more expensive up front, it could pay for itself in energy savings in about a year. But neither light will cost that much to run.
<<>>
NOT MUCH, I would say A penny or less A day.
....a different (cost and environmental) perspective - although the answers above are correct, for small devices using cost always gives answers that seem tiny. For 2 reasons we should get away from this approach: (1) lots and lots of small items add up to a lot; individually they might be small but if that means we ignore all small costs they soon add up. (2) think carbon - 20kWhrs is about 20kg of carbon dioxide (say 45 lb) a year - that's about 13 cubic metres of greenhouse gas just for a nightlight!
Not many but it depends on the specific design! Look on its own label, either on the lamp or the supplier's packing.
after eating an apple you consume a lot of energy if it would fall out off a tree you would consume more energy if you drop it from a small tree then it does not have as much energy as if you drop it from a big tree.
A 100-watt electric bulb consumes 200 watt-hours of energy in two hours (100 watts x 2 hours = 200 watt-hours).
The cost of hydroelectric energy production varies greatly depending on factors such as location, size of the project, and construction costs. On average, the cost of producing hydroelectric energy can range from $0.03 to $0.09 per kWh.
To calculate the energy consumed by a 60 watt bulb burning for 28 hours, you can use the formula: Energy (kWh) = Power (kW) × Time (h). Convert the power from watts to kilowatts by dividing by 1000 (60 watts = 0.06 kW). Then multiply by the time in hours (0.06 kW × 28 hours) to get the energy consumed in kilowatt-hours. In this case, the bulb would consume 1.68 kWh of energy.
a nightlight can cost a few dollars depending on the type of nightlight it is such as a bulb or sensor. the decor of the nightlight can be factored in the cost as well.
Energy; -15
22%
4,000,001
Not many but it depends on the specific design! Look on its own label, either on the lamp or the supplier's packing.
When buying a portable air conditioner, you should worry about how much energy in which they consume. Seen as they are DC, they will not consumer as much as say an AC air conditioner which is powered from the mains.
It has to use alot of energy
Yes a baby can sleep with a nightlight without awakening. It does, however, depend on how much of a light sleeper the baby is, since all babies are different. But generally, a nightlight should not be a problem as the light is soothing and not blinding like the ceiling lights.
The average person consumes about 3,500 kilowatt-hours of energy in a year.
Incandescent light bulbs are not energy efficient, as much of the energy they use is converted into heat rather than light. Only about 10% of the energy they consume is actually turned into light.
it will cost like 1000 dallars
Joules (energy) are not equivalent to Watts (power).If something converts 6 Joules every second, it is 6 Watts. If it takes ten seconds to convert 6 Joules, its power is 0.6 Watts.Multiply the Watts by the seconds to find the Joules.CommentYou do not 'consume' power. Power is simply a rate; you cannot consume a rate! You consume energy; the rate at which you consume it is power.