4H2SO4 = 4*(2(H)+1(S)+4(O)) = 4*(2+1+4) = 4*7 = 28 There are 28 atoms in 4 moles of H2SO4.
Chat with our AI personalities
There are a total of 40 atoms in 4H2SO4. This is because each molecule of H2SO4 contains a total of 10 atoms: 2 hydrogen atoms, 1 sulfur atom, and 4 oxygen atoms. Multiplying by 4, you get 40 atoms in total.
Thee molecules of H2SO4 contain 21 atoms.
Five atoms
It depends on how many hydrogens are there and how many oxygen atoms there are.
2 atoms
4 atoms are in h202.
Divide that number of atoms by 6.02x10^23 atoms/mole