answersLogoWhite

0

The cost of the line will depend on the weight. Lines can vary in size greatly, so these numbers are just estimates. There is some fluctuation in the density of coke because it is usually packed tightly into bricks for transport then broken up to varying degrees by the user, so the volume is not always a good indicator of weight. Chopping it up finer results in lighter lines because it often appears fluffy so there is less weight for constant-volume lines. If it's pure, it may cost $75 per gram. For simplicity, we can assume this is a standard price.

A typical line will be around .02-.05 g, which means there is between 20 and 50 lines per gram. If you are a habitual user, doing 1-5g/day, you might break it out into very large .1 g lines to be more time efficient with the delivery, in which case you'd only get 10 lines/g.

Answers:

1. With the assumed line weights and prices above, a line will cost somewhere between $1.5 (tiny lines) and about $7.50 (very large lines). The average line at 0.035 g would cost about $2.63. But this also assumes you buy it by the gram at $75.

2. If you guy a single line from someone, you may pay anywhere from $5-10. Presumably, the extra is a convenience cost for breaking it out into lines and dealing with a smaller transaction.

User Avatar

Wiki User

12y ago

What else can I help you with?