There are 38 tablespoons of common granulated sugar per pound. At the store yesterday, 4 pounds ofsugar was $2.14, That comes to 1.4 cents per tablespoon.
Sugar prices vary, or course, depending on the packaging and kind of sugar. Packets of sugar are more expensive, while sugar by the ton is cheaper. Cane sugar and common (beet) sugar are different prices, and freight usually determines which is cheaper. Specialty sugars like light brown and dark brown sugars or confectioner's 4x sugar vary both in density and price. So do cones and cubes.
But if you're trying to calculate the cost of baking cookies, the 1.4c figure should be good.
Chat with our AI personalities