answersLogoWhite

0

what was the cost of sugar in1940

User Avatar

Wiki User

11y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much did sugar cost in 1940?

Back in my day, you could get a licorice stick for a penny.


How much does 10 pounds of sugar cost?

10 pounds of sugar problably cost about maybe 15.00... i am not quite sure... but it shouldn't be more then that


How much did 5 pounds of sugar cost in 1930?

When shopping it is important to have a general idea of the cost of the items being bought. In the 1930's food was much cheaper than it is today, the cost of 5 pounds of sugar was 30.5 cents.


Sugar sells for 1.45 per pound and wheat flour sells for 0.87 per pound. How much does it cost to buy 4.5 pounds of sugar and 3.5 pounds of flour?

Sugar sells for $1.45 per pound and wheat flour sells for $0.87 per pound. How much does it cost to buy 4.5 pounds of sugar and 3.5 pounds of flour?


How much do blood sugar machine cost?

Around £10 to £15 pounds from a chemist.


How much does 5 pounds of sugar cost?

A five pound bag of sugar costs (on average) $5000.


How much did a car cost in 1940?

It was about $40,000 pounds for a Ford.Additional questionYou've put a dollar sign and then called them pounds. Which is it? And were Fords really as much as either of those on the 1930s?? I note that a Ford Landaulette cost £338 in 1931


How much was 5 pounds of sugar?

The price of 5 pounds of sugar can vary depending on the brand and where it's purchased. On average, sugar typically costs around $2-$5 per pound, so 5 pounds of sugar could cost between $10-$25.


How much does 60 pounds of sugar cost?

in the US table salt should be around 30 $ but it varies from place to place


How much is five pounds of sugar in the US?

5 pounds.


How much money does acup of sugar cost?

how much of money dose a cup of sugar cost


How much is three kg of sugar if it were pounds?

Three kilograms of sugar is equal to approximately 6.61 pounds.