it depends what m is
14oz
anything lotion , deodorant , candy on an airplane everything that is liquid has to be under 3 oz
$4.00/16oz = $0.25/oz So the cost for 1 ounce of candy is $0.25
1 ounce
To calculate how many candy corn pieces can fit in a one-gallon container, we need to consider the volume of the candy corn and the volume of the container. Candy corn is roughly cone-shaped, so its volume can be approximated using the formula for the volume of a cone: V = (1/3)πr^2h, where r is the radius of the base and h is the height. Once we have the volume of one candy corn piece, we can divide the volume of the container (1 gallon = 231 cubic inches) by the volume of one candy corn piece to determine how many can fit. Keep in mind that this calculation will be an approximation due to the irregular shape of candy corn.
1 oz = 1 ounce.
1 ounce
Everything's good in moderation. Yes, it's ok for children to have candy, but it shouldn't be like 7 pieces a day. It should be like 1 or 2 pieces a day.
1
how many ml are in 1.25 oz how many ml are in 1.25 oz
22 oz. 1 pint equals 16 oz.
There are 16 oz. in 1 pound.