where i am, about $3.50 cnd for the natural stuff, but in the states im sure its significantly less
7000 grains of powder, lead, or peanut butter to one pound.
2.39
In 1928, dairy butter was 41-cents per pound, and creamery butter was 46-cents per pound. Plain white bread was seven-cents per loaf and a dozen fresh eggs was 47-cents.
a pound of butter in 2010 cost $2.80 per pound.
Approximately 2.2 cups of butter in a pound.
There is only one half of spider in peanut butter ( sid ) are left out and ( per ) are in
One tablespoon of Jif Peanut Putter equals 95 calories according to the nutritional value chart on back of jar.
About 100 calories. The celery is 6 calories per stalk. And a spoonful of peanut butter is 100 calories.
Peanut butter has, on average, 190 calories per serving, and celery has about 6 calories per stalk. So roughly 200 calories or so in total.
5 tablespoons of peanut butter is about 500 Calories. The rough-and-ready rule is that if you consume 3500 Calories over your metabolic requirements, you can expect to gain about a pound. If you start eating 5 tablespoons of extra peanut butter a day, that's about a pound per week. If it's a one-time thing, that's around 1/7 of a pound, or a couple of ounces ... just about the same as the weight of the peanut butter itself.Which makes sense; fat is pretty calorie-rich compared to most foods, so a 1-to-1 ratio of weight of food consumed to weight gained is a pretty reasonable upper bound.
A pound of butter harbors more energy than a pound of bread. Butter is higher in fat content, which contains more calories per gram compared to carbohydrates found in bread.
tin cost about $50.07 per pound