answersLogoWhite

0

The LUC (Landed Unit Cost) is the same Australia wide. It is the wholesale price plus WET (Wine equalisation Tax) which is 29%.

User Avatar

Wiki User

12y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What does LUC mean in a price list?

Landed Unit Cost


How do you calculate unit cost when given a quantity?

To calculate the unit cost, divide the total cost by the quantity produced or purchased. The formula is: Unit Cost = Total Cost / Quantity. For example, if the total cost is $500 for 100 items, the unit cost would be $500 / 100 = $5 per item. This gives you the cost associated with producing or acquiring a single unit.


How do you calculate variable cost per unit?

Variable cost per unit = Total variable cost / total number of units manufactured


How do you calculate breakeven analysis?

Fixed cost / (selling price - Variable cost per unit) --> Fixed cost ----------------------------------------------- (Selling Price - Variable Cost Per Unit)


How can one calculate the average cost in economics?

To calculate the average cost in economics, you divide the total cost by the quantity of goods produced. This gives you the cost per unit, which is the average cost.


How do you calculate unit cost as you increase production?

Increase in cost: take the first derivative with respect to the unit produced of a cost function. Total cost: sub-in the new quantity into the cost function.


How do you calculate unit selling price when total sales revenue is 400000 total fixed cost is 76000 unit variable cost is 15 and contribution margin ratio is 40?

hey there, how do you calculate the unit selling price please? x


An 80 learning curve has been observed for the production of the MEERKAT system. If the 5th production unit's recurring cost is 1 million what will be the recurring cost for the 10th production unit A?

To calculate the recurring cost of the 10th production unit using an 80% learning curve, we apply the formula: C_n = C_1 * n^(log(learning curve)/log(2)), where C_n is the cost of the nth unit, C_1 is the cost of the first unit, and n is the unit number. Given the 5th unit's cost is 1 million, first, we need to find C_1, which can be estimated, and then calculate the cost of the 10th unit. The cost for the 10th unit will be approximately 0.8 times the cost of the 5th unit, leading to a recurring cost of about $800,000.


How to calculate total variable cost per unit?

Easiest way: Total costs per unit - fixed costs per unit = variable cost per unit. Also recatting into accounting.


When designing a costing system it is easiest to calculate total cost first and then per unit cost?

b


How do you calculate total vaiable cost per unit?

Total Variable Cost divided by Quantity of Output


How do you calculate selling price that involve carriage cost?

Carriage is transportation cost. If you are selling the product in your store, you would calculate how much it cost to transport the goods to your store, then factor in the per unit shipping cost. Do a simple COGS (cost of goods sold) calculation. Add the per unit shipping cost to the cost make or buy the product per unit, then add your profit mark-up, say 30%.