When Mayfield, Jr., died in 1937, Thomas B. Mayfield III took over the company .... The cost of milk cost increased to between $2.50 and $3.00 per gallon. ...
Chat with our AI personalities
the cows were dry. so unfortunately they didnt have milk during 1933 and they were sad. :(
(This was written by an idiot)
The answer is $2.86
Back in 1933, milk cost between 40 and 50 cents per gallon. This is extremely low compared to today's prices, considering a gallon of milk can cost nearly 5 dollars.
The price of bread was 7 cents in 1923 and the price of milk was 56 cents per gallon in 1923.
A gallon of milk was around 45 cents. A loaf of bread was 8 cents and a gallon of gas was 10 cents.
In the year 1916, the price of milk was $0. 09 a quart. Therefore, milk would have been about $0. 36 a gallon.
50
$2.22
people eat cereal for breafast now and milk is at an average price so it will not change in price at all:)
What was the price of Loaf of Bread, Milk & other general items