22k has a higher grade then a 14k so therefor 22k is worth more
Right now gold spot price is $1,578.82, 8 grams of 22k would be worth $372.01.
33333
We are paying £16.72 / gram at todays prices
$100
There are 31.103 grams in one troy ounce - based on today's spot of $952 .6 grams of pure 24k gold would be worth $18.36 For pure gold - Spot Price / 31.103 = gram value example - $952 / 31.103 = 30.60 per gram X .6 = $18.36 For Karat gold - 10K,14K,18K,22K etc Spot Price / 31.103 X (percentage of pure gold in the item) = gram value You calculate the percentage of pure gold by dividing the karat by 24. 14K / 24K = 58% 18K / 24K = 75% 22k / 24k = 91% In this scenario your 1 gram of 22k gold would be worth ... $952 / 31.103 X .91 = 27.84 per gram
HGE stands for Heavy Gold Electroplate - Unfortunately it isn't worth much if anything, as the plating is very thin.
usually around 15 dollars
Gold is sky-rocketing! 22K is worth about $36.38 per pennyweight (dwt) right now ($56.57 per gram). You won't get all that if you bring it in to a smelter. They typically pay 85% of that (unless you have a lot of gold to sell). So, weigh your gold in grams, multiply that number by $56.57 and then multiply that number by 0.8 and you'll have a good estimate of value.
The abbreviation would be "1g Au" but it would not mean much without the purity (fine, 24K, 22K, 18K).
Rs.1885 (22K/1Grm) Rs.15080 (22K/8Grms) (24-January-2011)
The price of 22k gold per gram varies daily and can be checked on financial news websites, through a jeweler, or by contacting a precious metals dealer. It is advisable to verify the current price before making any transactions involving gold.