We need to know how many miles per gallon the vehicle gets in order to answer that one.
12 gallons of gas.
To find out how far the car will go on 18 gallons of gas, we first determine the car's fuel efficiency. It travels 108 miles on 12 gallons, which is 9 miles per gallon (108 miles ÷ 12 gallons). Therefore, if it has 18 gallons, it can travel 9 miles per gallon × 18 gallons = 162 miles.
175 miles= 12 gallons therefore 43.75 miles=3 gallons multiply that by 6 262.5 miles= 18 gallons answer is 262.5
It will be able to travel 162 miles...
247.5 miles
This is pretty simple really:6 gallons is half of 12 gallons, so they can travel half as far.Therefore, 300 / 2 = 150 miles.
Do a proportion 12miles/0.3 gallons = (x)gallons/1gallon .3x=12 12/.3 =40
1734 divided by 12 = 144.5 gallons
1,200 miles at 12 miles per gallon = 100 gallons.100 gallons at $3.50 per gallon = $350 .
To calculate the cost of driving 1,100 miles at 12 miles per gallon (mpg), first determine how many gallons of gas you'll need: 1,100 miles ÷ 12 mpg = approximately 91.67 gallons. Then, multiply the number of gallons by the cost per gallon: 91.67 gallons × $3.65 = approximately $334.58. Therefore, it will cost about $334.58 to drive 1,100 miles.
12 gallons
$40.62 / 12.5 gallons = $3.2496 a gallon = $3.25 a gallon- roundedBut if this question is for a logic class, it can be assumed that if the tank holds 12.5 gallons, they would have filled up only 12 gallons of gas as it is not possible to drive on an empty tank.$40.62 / 12 gallons = 3.385 = $3.39 a gallon.