answersLogoWhite

0

We need to know how many miles per gallon the vehicle gets in order to answer that one.

User Avatar

Wiki User

11y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How many gallons of gas does a 1997 2 wheel drive Toyota Tacoma hold?

12 gallons of gas.


If a car travel 108 miles on 12 gallons of gas how far will it go on 18 gallons of gas?

To find out how far the car will go on 18 gallons of gas, we first determine the car's fuel efficiency. It travels 108 miles on 12 gallons, which is 9 miles per gallon (108 miles ÷ 12 gallons). Therefore, if it has 18 gallons, it can travel 9 miles per gallon × 18 gallons = 162 miles.


A car can go 175 miles on 12 gallons of gas How far can it go with 18 gallons of gas?

175 miles= 12 gallons therefore 43.75 miles=3 gallons multiply that by 6 262.5 miles= 18 gallons answer is 262.5


If a car can travel 108 miles on 12 gallons of gas how far will the car travel on 18 gallons of gas?

It will be able to travel 162 miles...


Austin drove 270 miles using 12 gallons of gas At this rate how many miles would he drive using 11 gallons of gas?

247.5 miles


A car goes 300 miles on 12 gallons of gas. At this rate how far would the car travel on 6 gallons of gas?

This is pretty simple really:6 gallons is half of 12 gallons, so they can travel half as far.Therefore, 300 / 2 = 150 miles.


A car travels 12 miles on 0.3 gallon of gas how far can it travel on 1 gallon?

Do a proportion 12miles/0.3 gallons = (x)gallons/1gallon .3x=12 12/.3 =40


How much gas should it take to drive 1734 miles on 12 miles per gallon?

1734 divided by 12 = 144.5 gallons


How much money in gas will it cost you to drive 1200 miles if you get 12 miles per gallon and gas is 3.50 per gallon?

1,200 miles at 12 miles per gallon = 100 gallons.100 gallons at $3.50 per gallon = $350 .


How much will it cost to drive 1100 miles at 12 mpg at gas costing 3.65 a gallon?

To calculate the cost of driving 1,100 miles at 12 miles per gallon (mpg), first determine how many gallons of gas you'll need: 1,100 miles ÷ 12 mpg = approximately 91.67 gallons. Then, multiply the number of gallons by the cost per gallon: 91.67 gallons × $3.65 = approximately $334.58. Therefore, it will cost about $334.58 to drive 1,100 miles.


How many gallons of gas does the gas tank of an 2001 Chevy Malibu hold?

12 gallons


Max's family car has a gas tank that holds 12.5 gallons of gas. It cost 40.62 to completely fill the tank yesterday. What was the price of gas per gallon?

$40.62 / 12.5 gallons = $3.2496 a gallon = $3.25 a gallon- roundedBut if this question is for a logic class, it can be assumed that if the tank holds 12.5 gallons, they would have filled up only 12 gallons of gas as it is not possible to drive on an empty tank.$40.62 / 12 gallons = 3.385 = $3.39 a gallon.