What was the cost of groceries in 1776?

already exists.

Would you like to merge this question into it?

already exists as an alternate of this question.

Would you like to make it the primary and merge this question into it?

exists and is an alternate of .

Take the amount of dollars you spend on groceries now and divide that by the spot price of gold per ounce. Then multiply that amount by 20 ($20 an ounce of gold in 1776 more or less). So let's say you spent $4000 a year on goceries now, then the equivalent cost in 1776 would be $4000/$899 (spot gold price per ounce as of Jan 23 2009) = 4.44. Take 4.44 multiply by $20 = $88 per year for food in 1776. The higher cost of food now is soley due to the inflation of prices caused when the dollar went off the gold standard in 1932 or so during the FDR administration. Until that time, prices had been mostly stable for the past 100 years. Since then, prices have risen between 5% to 7% per year (on average) due to a paper fiat currency issued by the private bak called the Federal Reserve Bank.
5 people found this useful

How much did a newspaper cost in 1776?

Newspapers of that time could not be bought individually- only by yearly subscription. The going rate was $2 a year- with $1 paid up front, and the remainder due before the en

How much did a rifle cost in 1776?

Most firearms were muskets, and cost 1 Pound Sterling. There were a few rifles, such as the Ferguson, but they were very pricey- about 4 Pounds. But to keep this in perspectiv

How much did a house cost in 1776?

It is difficult to give an exact figure, due to a number of factors. For one, some people who built houses already owned the land-- they were wealthy merchants or upper-class

How much did a musket cost in 1776?

The cost of muskets varied greatly because of the revolutionary war. The best average is around $12 which was a considerable amount of money then. Guns were relatively expensi

Monthly cost for groceries?

Lately, for two people, I'm spending about $400 per month. This does not include eating out or having takeout 2 nights a week on average.

How does a grocery cost estimator work?

A grocery cost estimator is used to calculate one's average grocery bill and track food expenses. Costs are calculated, in part, by assigning standard values to different food